Složení – Chuť – Příprava nálevu – Příprava lektvaru – Recept: Řepný salát s jarními bylinkami
Medvěd neboli Jarní síla

pampeliška (neboli mlíčí) květ
popenec nať
jahody
třešně
Do salátů nebo na chleba je možné směs doplnit medvědím česnekem nebo česnáčkem. Nejlepší je směs smíchat s čerstvou šťávou z červené řepy.
Chuť
Mírně hořká, ovocná. Spolu s řepnou šťávou osvěžující.
Příprava nálevu
Pro přípravu nálevu zalijte byliny a bobule/ovoce horkou vodou a nechte louhovat podle chuti, obvykle stačí 5-15 minut.
Příprava lektvaru – studená cesta
Byliny a ovoce zalijte chutným jablečným kvasem tak, aby všechny části bylin byly plně ponořeny. Poté směs nechte alespoň dva týdny vylouhovat. Nakonec přeceďte, tekutinu naplňte do lahviček a skladujte v chladu. Pokud použijete čerstvé byliny a ovoce, kvašení se může znovu rozběhnout, což není na škodu. V den použití můžete lektvar nebo jeho část naředit čistou vodou podle chuti.
Příprava lektvaru – teplá cesta
Z bylin a ovoce/bobulí připravte nálev, který nechte i s bylinami stát přes noc. Druhý den směs přeceďte a vzniklou tekutinu začněte vařit. Přidejte stejné množství sirupu, například pampeliškového, jitrocelového, bezového apod. Během občasného míchání zkontrolujte, jestli je už tekutina dostatečně táhlá a má téměř medovou podobu. Pokud ano, odstavte hrnec, ještě teplou nalijte do lahviček a nechte vychladnout. Skladujte na chladném místě. V den použití lektvar nebo jeho část nařeďte čistou vodou podle chuti.
Recept: Řepný salát s jarními bylinkami
Dejte zvlášť vařit řepu a zvlášť pohanku, obě do změknutí. Po uvaření řepu oloupejte a nakrájejte na kousky, které spolu s přeceděnou pohankou nasypte do připravené mísy. Přidejte naklíčenou čočku, hrách či jinou oblíbenou luštěninu, listy salátu různých odrůd a barev, ředkvičky, případně další oblíbenou zeleninu, kterou máte rádi (třeba obvyklé rajče a okurku). Přidejte konopná, dýňová nebo slunečnicová semínka a najemno nakrájené čerstvé jarní byliny: listy pampelišky, česnáčku, bršlice, ptačince, mladé listy lípy a listy obvykle chuťově výraznějšího medvědího česneku a popence.
Doporučuji přidat mladé listy buku, které salátu dodají příjemně nakyslou chuť. Všechny byliny vložte do salátu a zalijte trochou ovocné šťávy, díky jejímuž antioxidačnímu působení zůstane salát déle čerstvý. Salát promíchejte. Na ozdobu přidejte květy sedmikrásky, fialky, pampelišky a dalších bylin, které jste si oblíbili. Salát můžete samozřejmě okořenit dle chuti, například kousky sušené zeleniny, koriandrem, pepřem, hořčičným semínkem, řeřichou, pažitkou nebo natí petrželky.
Zeleninu podávejte s různými druhy salátu, na kostičky nakrájenou hruškou, kvašeným zelím, čerstvým chlebem a jablečným moštem na zapití.
Příběh
Zasněženou krajinou se proháněl jelen se zlatými parohy. Rychlý jako blesk prozkoumal hluboké rokle, vysoké kopce, rozlehlé lesy, kam lidská noha dosud nevkročila, zkrátka každou skulinku. Opatrně nahlédl do jeskyně, kde odpočíval starý huňatý medvěd. Nedaleko odtud se nedávno poprali dva muži ze znepřátelených rodů, a to kvůli princezně, která pocházela z bohatého sousedního kmene. Byl to boj o lásku, moc, potěšení či bohatství? Těžko říct, každopádně se jednalo o zkoušku síly. Oba muži se proti sobě postavili statečně čelem. Jejich blyštivé nákrčníky zářily a železné zbraně skřípaly. Starci ve svých příbězích vyprávějí, že se až země třásla. Bojovali ve sněhu, od rána až do večera. V pravé poledne k nim přistoupili jejich přátelé a příbuzní, kteří se na sebe s křikem vrhli v závislosti na tom, komu projevovali přízeň. Všem se zdálo, že se okolní stromy naklánějí a jmelí z jejich korun dopadá na zem v celých hnízdech. Nad hlavami jim kroužilo hejno krkavců. Byla to vskutku zajímavá podívaná, která nezůstala bez odezvy. Brzy se shromáždili vesničané z okolí, kteří tleskali, zpívali a sázeli na vítěze. „Kdo vyhraje?“ volali první podnikavci, „rod jelena nebo rod havrana? Vsaďte si mince!“
Pampeliška smetánka
Není divu, že navečer došlo k potyčkám naprosto nesouvisejícím s původním soubojem. Krkavci krákali v rytmu zpěvu nadšených diváků. Nastala tma. Kdyby oba soupeři pokračovali v boji, pravděpodobně by se navzájem uštvali k smrti. Naštěstí je přerušil příjezd onoho velmože, po jehož dceři oba muži tak zoufale toužili. Hlasitě se zasmál. „Takový zápal jsem tedy nečekal,“ pronesl zvonivým hlasem, „oba jste prokázali dostatek síly a statečnosti.“ Soupeři padli k zemi, propocení a udýchaní. „A mám pro vás dobrou zprávu,“ pokračoval velmož s jiskrou v očích, „mám totiž dvě dcery na vdávání.“ Diváci vypadali ohromeně. Přítomné děti s chutí pojídaly křížaly. „Chceš říct,“ pravil muž z rodu jelena ke svému soupeři, „že jsem se s tebou patlal zbytečně?“ „To by znamenalo,“ odvětil muž z rodu havrana, „že bychom byli příbuzní. My dva. To nikdy nedopustím!“ Ani to nedořekl, a už se proti sobě oba rody pustily. Došlo k pořádné rvačce, která v okolním sněhu vytvořila skutečné umělecké obrazce. Když se mnohem později krajina zazelenala, ptáci začali zpívat a oznamovat tak jaro, starý medvěd se jen neochotně vyškrábal ven z pohodlí jeskyně. Došel až na místo souboje, které bylo stále rozryto jak po vpádu stáda hladových divočáků. „To je dobře,“ řekl si starý hnědý medvěd pro sebe, „že už nemusím kořínky vyhrabávat, stačí je jen sesbírat.“ Zabručel. Čerstvý vzduch pročesal jeho hustý kožich.
Kvetoucí jahody na naší zahradě