Složení – Chuť – Příprava nálevu – Příprava lektvaru – Příprava oleje a masti – Příprava koupele – Recept: Pečená zelenina se středověkou zálivkou

Červenka neboli Kouzlo dobré mysli

třezalka (neboli milovníček/krevníček) nať

dobromysl nať

mateřídouška nať

rozmačkané bobule jeřábu*

*Místo jeřabin můžete použít dřínky nebo přímo jeřábové květy. Jako ozdobu lze do výsledného nálevu přidat jemně rozemnuté čerstvé listy jahodníku. Směs je možné doplnit květem chrpy a heřmánku.

Chuť

Mateřídoušková, mírně kořeněná chuť. Nálev má medově zlatou barvu.

Příprava nálevu

Pro přípravu nálevu zalijte byliny a bobule/ovoce horkou vodou a nechte louhovat podle chuti, obvykle stačí 5-15 minut.

Příprava lektvaru – studená cesta

Byliny a ovoce zalijte chutným jablečným kvasem tak, aby všechny části bylin byly plně ponořeny. Poté směs nechte alespoň dva týdny vylouhovat. Nakonec přeceďte, tekutinu naplňte do lahviček a skladujte v chladu. Pokud použijete čerstvé byliny a ovoce, kvašení se může znovu rozběhnout, což není na škodu. Čerstvé květy a pupeny třezalky směs obarví dočervena. V den použití můžete lektvar nebo jeho část naředit čistou vodou podle chuti.

Příprava lektvaru – teplá cesta

Z bylin a ovoce/bobulí připravte nálev, který nechte i s bylinami stát přes noc. Druhý den směs přeceďte a vzniklou tekutinu začněte vařit. Přidejte stejné množství sirupu, například pampeliškového, jitrocelového, bezového apod. Během občasného míchání zkontrolujte, jestli je už tekutina dostatečně táhlá a má téměř medovou podobu. Pokud ano, odstavte hrnec, ještě teplou nalijte do lahviček a nechte vychladnout. Skladujte na chladném místě. V den použití lektvar nebo jeho část nařeďte čistou vodou podle chuti.

Příprava oleje a masti – teplá cesta

Ve vodní lázni pomalu zahřívejte sklenici s rostlinným olejem, můžete použít lněný, řepkový, konopný apod. Až bude olej vlažný a rozehřátý, přidejte sušené či čerstvé byliny tak, aby byly v oleji plně ponořeny. Zahřejte olej nejvíce na 65 °C a vypněte. Nechte půl dne vychladnout. Nakonec olej sceďte přes plátno do tmavé uzavíratelné sklenice a byliny ještě pořádně vymačkejte. Tím je olej hotový. Uchovávejte v temnu, chladu a suchu.

Chcete-li místo oleje použít mast, hotový olej znovu zahřejte a nechte v něm rozpustit včelí či podobný vosk: Na pět dílů oleje použijte jeden díl vosku. Poté směs přelijte do nádoby, nechte vychladnout a ztuhnout.

Příprava oleje – studená cesta

Sušené byliny ponořte do sklenice s rostlinným olejem tak, aby byly celé ponořené, ani kousek nesmí koukat nad hladinu. Sklenici položte za okno a nechte dva týdny louhovat. Nakonec olej sceďte přes plátno do tmavé uzavíratelné sklenice a byliny ještě pořádně vymačkejte. Uchovávejte v temnu, chladu a suchu.

Skutečně je lepší kvůli předcházení plísním používat sušené rostliny. Výjimkou jsou pouze květy třezalky, které je dobré použít čerstvé. U třezalky se mi zatím nikdy nestalo, že by olej zplesnivěl.

Příprava koupele

Přibližně 50 g směsi zalijte 1 litrem téměř vroucí vody a nechte 5-15 minut louhovat. Poté sceďte, výluh nalijte do vany naplněné horkou vodou a pořádně promíchejte. Měli byste cítit příjemnou kořeněnou vůni. Koupel ukončete nejpozději po 20 minutách.

Recept: Pečená zelenina se středověkou zálivkou

Zálivku připravte z menšího množství nefiltrovaného piva nebo nefiltrovaného vína (podle toho, co upřednostňujete), které nalijte do plecháčku nebo menšího hrnce. Zvlášť smíchejte trochu rozdrceného žitného nebo špaldového zrna (případně celozrnné mouky) s vodou a vzniklé těsto zavažte do kusu čistého plátna. To ponořte do tekutiny v plecháčku a přiveďte k varu. Ihned poté odstavte a nechte zálivku vychladnout. Vyjměte plátno s těstem, které do plecháčku ještě vymačkejte. Zálivku dochuťte trochou kmínu a jablečného moštu.

Mezitím na plátky nakrájejte zeleninu dle chuti: cuketu, brokolici, rajče, brambory, batáty, lilek, cibuli, mrkev, celer, pórek, topinambury, tuřín, vodnici atp. Zeleninu vyskládejte na plech nebo do zapékací mísy a přidejte na malé plátky nakrájené stroužky česneku. Zeleninu posypte čerstvými nebo sušenými jeřabinami a sušenou směsí Červenka (mateřídouška, dobromysl a třezalka), případně dalšími bylinami a kořením, například sušenou paprikou, kurkumou a zázvorem. Můžete rovněž na ozdobu přidat celé snítky dobromysli. Zeleninu pečte v troubě doměkka. Po vyndání z trouby zeleninu zalijte připravenou zálivkou, přidejte naklíčený hrách nebo pučálku (naklíčený hrách ještě opražíte), na plátky nakrájené ředkvičky, jarní cibulku, polníček a semínka nebo nadrcené ořechy dle chuti, případně i květy právě kvetoucích jedlých rostlin.

Zeleninu podávejte s různými druhy salátu, na kostičky nakrájenou hruškou, kvašeným zelím, čerstvým chlebem a jablečným moštem na zapití.

Příběh

Nastala hluboká noc. Hvězdy jasně svítily a jejich třepotavé světlo procházelo skrze temné koruny stromových velikánů. Vesnice byla ponořena do spánku. Zadul vichr. Ti, co se ještě neodebrali do říše snů, se ani neodvážili škvírkou mezi dveřmi vykouknout ven. Moc dobře věděli, co se za chvíli prožene po lesní pěšině. Na vzdáleném vrcholu hořel červenooranžový oheň, který se neustále přibližoval. Cválání. Záře se blížila, oheň praskal. Jezdec s loučí v ruce se vynořil z lesa a na rozcestí se zastavil. V červené kukle vypadal jako kat. Hlasitě dýchal. Pravou rukou si kuklu pomalu sundal. Jeho oči žhnuly jako plamen. Byl to královský ohnivec.


Třezalka tečkovaná

„Tati!“ vykřikl mladík ze snu. Obraz se rozplynul. Byl jasný den. Pod zalesněným kopcem tekl průzračný potok, který se spokojeně vlnil údolím, obklopeným skalami. Jaro hrálo všemi barvami. Kvetly bílé sasanky a fialové jaterníky, buky, duby a habry byly osázeny dosud mladým, křehkým listím. Zpoza keře vyletěl malý ptáček s jako oheň červeným hrudníčkem. Posadil se na větvičku malého bukového semenáčku, aby měl hezký výhled na právě probuzeného mladíka a nádhernou dívku, která se k němu tiskla. Její šat byl vyšívaný různými vzory, které mladíkovi připomněly všemožné byliny – mateřídoušku, řebříček, pelyněk, třezalku a mnohé další. Mladík se usmíval. Už byl docela klidný a spokojený. Políbil dívku na lesklé hnědé vlasy a znovu usnul. Lískové keře za jejich hlavami se tiše nakláněly v rytmu jarního vánku.


Bylinky do směsi Červenka:
dobromysl, mateřídouška a třezalka.

Následující básnička vznikla na motivy lidových zvyků sesbíraných Karlem Jaromírem Erbenem:

O půlnoci chodí panny
k třpytící se studánce.
Sbírají tam mnoho bylin,
které mluví o lásce.
Oj, ho, ho – které mluví o lásce!

O půlnoci chodí panny
prosit Měsíc z vrchů skal,
aby jim dal půvab, sílu,
zaplašil tak všechen žal.
Oj, ho, ho – zaplašil tak všechen žal!

O půlnoci chodí panny
do zahrady stromem třást.
Chtějí se ptát na milého,
kouzlem lásky ho pak zmást.
Oj, ho, ho – kouzlem lásky ho pak zmást!

O půlnoci chodí dívky
spolu smát se, povídat,
o kouzlech a nočním snění,
jak mladíky pochytat.
Oj, ho, ho – jak mladíky pochytat!

O půlnoci chodí dívky
lákat chlapce do sítí.
Každý den se chytne jiný,
jejich touhy rozlítí.
Oj, ho, ho – jejich touhy rozlítí!

O půlnoci chodí dívky
do lesů šátečky prát.
Kolik milých měla která,
netřeba se dále ptát.
Oj, ho, ho – netřeba se dále ptát!