Prostředí 🌱

Bez černý (Sambucus nigra) přirozeně roste na místech bohatých živinami, a to nejčastěji v lužních lesích nebo na lesních mýtinách, které často navštěvuje zvěř. Kvůli dnešnímu nadměrnému hnojení však bez hojně najdeme na okraji polí, u cest a v mezích. Bez rád roste poblíž lidských sídel, neboť tam lze také nalézt větší množství živin. Na množství světla náročný není. Jeho plody, bezinky, milují zpěvní ptáci. 🐦

Popis 🌸

Bez je keř, který má velké složené listy a rozpraskanou borku. Květy jsou bílé a uspořádané v dlanitých hroznovitých květenstvích. Plodem jsou černé bezinky plné barviv antokyanů, které patří k flavonoidům. Uvnitř větví a kmenů se nachází bílá dřeň, kterou lze snadno vydlabat. Navzdory tomu je dřevo pevné a tradičně slouží k výrobě píšťal a holí.

Léčivé vlastnosti ❤️‍🩹

🤒 Potopudný a močopudný účinek (díky flavonoidům a minerálním solím), využitelný při horečnatých onemocněních[1]JAHODÁŘ, L.; Farmaceuticky významné semenné rostliny. 1. vyd. Praha: Karolinum, 2022. ISBN 978-80-246-4952-8.

👄 Při zánětech ústní dutiny a hltanu (díky tříslovinám)

🍲 Bezinky (plody) jsou ve vyšších dávkách projímavé

Bez stejně jako jablka nebo třezalka obsahuje ve svých plodech flavonoidy rutin a kvercetin. Plody obsahují velké množství barviv antokyanů, které patří k flavonoidům a zlepšují prokrvení. 🩸 Dále obsahují složky vitamínu B, provitamin A, třísloviny a karotenoidy. Květy navíc obsahují malé množství silice.

Jak ho používali naši předci 🏛️

Dříve lidé věřili, že bez brání přístupu zlým duchům, případně čarodějnicím, do hospodářství. Z tohoto důvodu ho lidé vysazovali poblíž domů. Jelikož bez upřednostňuje místa bohatá na živiny, lidé k jeho kořenům vylévali odpad z domácnosti a věřili, že skrze své kořeny odvede všechny případné zárodky nemocí pryč do hlubin zemských.

Proti kašli se používaly květy černého bezu spolu s česnekem, proti zácpě se pak používal lehce jedovatý odvar z listů nebo kůry. Bezové plody se využívaly na snížení krevního tlaku a připravovalo se z nich bezinkové víno, neboť utržené bezinky velmi rychle kvasí.

Zadání přes Křivobjevy 📱

🤔 Druh objevu: Keř

🍃 List: Složený list

📙 Jak se to jmenuje? bez černý

🌍 Prostředí (obvykle): Lužní les nebo Louka nebo Zahrada

Data z Křivobjevů jsou dostupná pod licencí CC BY-SA 4.0

Poznámky

Poznámky
1 JAHODÁŘ, L.; Farmaceuticky významné semenné rostliny. 1. vyd. Praha: Karolinum, 2022. ISBN 978-80-246-4952-8.