Prostředí 🌱

Proskurník lékařský (Althaea officinalis) roste na vlhkých loukách, u řek nebo na okraji lužních lesů. Topolovka růžová (Alcea rosea) rostla původně v oblasti Řecka, ale přinejmenším od novověku je hojně pěstována ve venkovských zahradách. Podobný případ je sléz lesní (Malva sylvestris), který na některých místech zplaňuje. Původní je u nás drobný sléz přehlížený (Malva neglecta), který roste poblíž lidských sídel nebo jako proskurník na místech s větším množstvím živin, byť nevyžaduje vlhké podmínky.

Popis 🌸

Proskurník je vysoká bylina s dlanitými a laločnatými listy. Květy jsou bílé s fialovými trubičkami. Proskurníku se v angličtině říká marsh mallow (mokřadní sléz) a už od starověku se z jeho kořene vyrábějí pochutiny.

Topolovka má podobné listy jako proskurník, jsou však více dlanité a sytě zelené. Květy jsou mnohem větší a mají barvu v odstínech růžové, ovšem vypěstované topolovky mohou mít i bílé nebo tmavě fialové až černé květy. Topolovka je stejně jako proskurník vysoká bylina.

Sléze je oproti předchozím bylinám mnohem menší, i když má opět podobné listy. Sléz přehlížený často roste na rumištích, na okrajích cest či u zdi domu. Květy jsou drobné s fialovými, růžovými a bílými odstíny.

Léčivé vlastnosti ❤️‍🩹

👄 Při zánětech ústní dutiny a hltanu (díky rostlinným slizům a flavonoidům)[1]JAHODÁŘ, L.; Farmaceuticky významné semenné rostliny. 1. vyd. Praha: Karolinum, 2022. ISBN 978-80-246-4952-8.

🤢 Při zánětlivých onemocněních trávicího ústrojí

😮‍💨 Zmírnění dráždivého kašle, usnadnění polykání

🦠 Chrání sliznice, především ty v horních cestách dýchacích, před toxiny bakterií a před dráždivými látkami z potravin

🚽 Usnadňuje vylučování

Účinnými látkami jsou především rostlinné slizy a v květech se nacházející barviva antokyany, které patří k flavonoidům. V menším množství jsou pak významné třísloviny, silice a rostlinné hormony.


Květy proskurníku lékařského

Jak je používali naši předci 🏛️

Topolovka byla v novověku součástí předzahrádek, kde spolu s tehdy ještě roubenými bílenými staveními tvořila jedinečný obraz. Lidé sbírali květy, semena, listy a kořen a používali je ve výluhu proti kašli nebo při potížích se žaludkem. Stejným způsobem zpracovávali i proskurník, jehož kořeny sloužily v době nouze jako zdravá potrava. Proti kašli se sušily i květy dalších slézů.

Ve středověku se květy slézů vařily ve víně a používaly na staré rány nebo proti otokům.[2]ČERNÝ-NIGER, J.; Knieha lékarská kteráž slove herbář aneb zelinář. 1. vyd. Praha: Avicenum, 1981. ISBN 08-017-81.


Květ topolovky růžové ⭐🌸

Zadání přes Křivobjevy 📱

🤔 Druh objevu: Bylina

🍃 List: Dlanitý nebo laločnatý

📙 Jak se to jmenuje? proskurník lékařský nebo topolovka růžová nebo sléz přehlížený

🌍 Prostředí (obvykle): Zahrada nebo Louka květnatá

Poznámky

Poznámky
1 JAHODÁŘ, L.; Farmaceuticky významné semenné rostliny. 1. vyd. Praha: Karolinum, 2022. ISBN 978-80-246-4952-8.
2 ČERNÝ-NIGER, J.; Knieha lékarská kteráž slove herbář aneb zelinář. 1. vyd. Praha: Avicenum, 1981. ISBN 08-017-81.