Složení – Chuť – Příprava nálevu – Příprava lektvaru – Recept: Ovocný koláč

Brhlík neboli Ovocný klid

ostružina list

malina list

jahoda list

buk list

líska jehnědy

šípky

Chuť

S ovocným nádechem. Osvěžující.

Příprava nálevu

Pro přípravu nálevu zalijte byliny a bobule/ovoce horkou vodou a nechte louhovat podle chuti, obvykle stačí 5-15 minut.

Příprava lektvaru – studená cesta

Byliny a ovoce zalijte chutným jablečným kvasem tak, aby všechny části bylin byly plně ponořeny. Poté směs nechte alespoň dva týdny vylouhovat. Nakonec přeceďte, tekutinu naplňte do lahviček a skladujte v chladu. Pokud použijete čerstvé byliny a ovoce, kvašení se může znovu rozběhnout, což není na škodu. V den použití můžete lektvar nebo jeho část naředit čistou vodou podle chuti.

Příprava lektvaru – teplá cesta

Z bylin a ovoce/bobulí připravte nálev, který nechte i s bylinami stát přes noc. Druhý den směs přeceďte a vzniklou tekutinu začněte vařit. Přidejte stejné množství sirupu, například pampeliškového, jitrocelového, bezového apod. Během občasného míchání zkontrolujte, jestli je už tekutina dostatečně táhlá a má téměř medovou podobu. Pokud ano, odstavte hrnec, ještě teplou nalijte do lahviček a nechte vychladnout. Skladujte na chladném místě. V den použití lektvar nebo jeho část nařeďte čistou vodou podle chuti.

Recept: Ovocný koláč

Oloupejte půl kila jablek, nejlépe dvou a více odrůd, a nastrouhejte na jemno. Přidejte 400 g špaldové celozrnné mouky, 100 g pampeliškového nebo jiného sladkého sirupu, lžičku kypřícího prášku, 100 ml řepkového, lněného nebo slunečnicového oleje a 200 ml ovesného nebo špaldového „mléka“.

Vzniklou směs důkladně promíchejte na těsto a rozprostřete na vymaštěný (například olejem) a vysypaný (například krupicí) plech. Rozetřete stěrkou a na těsto přidejte nakrájené hrušky, švestky, lesní plody jako maliny, jahody, případně rybíz a borůvky. Z ovoce zkrátka vytvořte různě barevné obrazce podle vlastní chuti.

Výsledný koláč ještě posypejte špaldovými nebo pohankovými vločkami a pečte zhruba půl hodiny na alespoň 200 °C.

Příběh

Říká se, že dávní kouzelníci chodili hlavou dolů. Tedy alespoň ve snech, kde kořeny stromu světa vedly vzhůru k nebesům a větve do hlubin. Loď plující po hladině se musela překlopit, aby se dostala do jiného světa. Tam se pak objevila vysoko v oblacích, jako by celé moře nebo jezero bylo pod hladinou světem podobným tomu našemu, jen obývaném vodními vílami. Na co pomyslíte, když za deště spatříte vysoký buk s roztaženými mohutnými větvemi, jak zachycuje dešťovou vodu a po svém hladkém kmeni ji nechává stékat k hluboko do země pomocí silných kořenů? Spojuje snad nebeský a zemský svět, kterému díky této schopnosti doplňuje zásoby vody?


Jahodník obecný

Modrošedý brhlík se nenápadně přiblíží, rozvíří těžké kapky na zelených listech a jako dávný kouzelník jimi požehná celé okolí. Poté se na strom přichytí, pevným zobáčkem proklepe kmen, aby zjistil, zda ho nesužuje nějaký červ, načež se vypráví směrem ke kořenům. Jako jediný z našich ptáků umí lézt hlavou dolů, jako jediný ví, jaké to je se na svět dívat obráceně a mít celé nebe u nohou. Brhlík cestuje mezi světy po světových stromech a pozná, když je něco v nepořádku. Když se objeví nějaká příležitost, jako první se o ní dozví, jako první dokáže pomoci. Podobné příběhy si lidé v minulosti představovali a vyprávěli.


Mladé listy buku lesního