Složení – Chuť – Příprava nálevu – Příprava lektvaru – Příprava koupele – Recept: Šípková omáčka s bramborovými knedlíčky

Mocný pán neboli Síla bylin

bez květ

třezalka (neboli milovníček/krevníček) květ

dobromysl květ

řebříček květ

ostružiník list

truskavec* (neboli praskavka) nať

šípky

*Místo natě truskavce je možné použít květy čekanky.

Chuť

Lehce kořeněná, medová a prohřívající.

Příprava nálevu

Pro přípravu nálevu zalijte byliny a šípky horkou vodou a nechte louhovat podle chuti, obvykle stačí 5-15 minut.

Příprava lektvaru – studená cesta

Byliny a ovoce zalijte chutným jablečným kvasem tak, aby všechny části bylin byly plně ponořeny. Poté směs nechte alespoň dva týdny vylouhovat. Nakonec přeceďte, tekutinu naplňte do lahviček a skladujte v chladu. Pokud použijete čerstvé byliny a ovoce, kvašení se může znovu rozběhnout, což není na škodu. V den použití můžete lektvar nebo jeho část naředit čistou vodou podle chuti.

Příprava lektvaru – teplá cesta

Z bylin a ovoce/bobulí připravte nálev, který nechte i s bylinami stát přes noc. Druhý den směs přeceďte a vzniklou tekutinu začněte vařit. Přidejte stejné množství sirupu, například pampeliškového, jitrocelového, bezového apod. Během občasného míchání zkontrolujte, jestli je už tekutina dostatečně táhlá a má téměř medovou podobu. Pokud ano, odstavte hrnec, ještě teplou nalijte do lahviček a nechte vychladnout. Skladujte na chladném místě. V den použití lektvar nebo jeho část nařeďte čistou vodou podle chuti.

Příprava koupele

Přibližně 50 g směsi zalijte 1 litrem téměř vroucí vody a nechte 5-15 minut louhovat. Poté sceďte, výluh nalijte do vany naplněné horkou vodou a pořádně promíchejte. Měli byste cítit příjemnou kořeněnou vůni. Koupel ukončete nejpozději po 20 minutách.

Recept: Šípková omáčka s bramborovými knedlíčky na způsob uhlířiny

Přibližně 200 g čerstvých šípků vložte do vroucí vody a povařte do změknutí. Šípky rozmixujte, nechte chvíli vychladnout a promáčkněte přes čisté plátno, abyste odstranili chloupky a semínka. K takto připravenému šípkovému protlaku přidejte 1 dl červeného vína, půl litru vody, zeleninový bujón, trochu citrónové šťávy, čerstvé nebo sušené cibule a nati dobromysli. Všechno krátce povařte a zahustěte trochou mouky nebo jíškou.

Mezitím v lehce osolené vodě uvařte asi kilogram brambor, které po změknutí vyjměte a oloupejte. Brambory rozmačkejte na kaši, do které postupně přidávejte celozrnnou mouku tak, až bude těsto hezky tvarovatelné a nelepivé (na kilo brambor zhruba 400 g mouky). Těsto nechte odležet, načež z něho vyválejte tenké válečky. Ty potom nakrájejte na kousky, z kterých vytvořte placky. Do placek vložte předem uvařenou čočku, hrách, bob nebo jakoukoli jinou luštěninu a placky vytvarujte do podoby knedlíčků. Ty potom naházejte do vroucí osolené vody a vařte do té doby, než vyplavou na povrch, tedy pouze pár minut.

Knedlíčky podávejte spolu s šípkovou omáčkou ozdobenou bezovými a třezalkovými květy.

Příběh

Kolem dřevěné sochy v kruhu stojí osm dalších. Všechny jsou stejně významné, té tvé však náleží místo uprostřed. Nadán nepřemožitelnou sluneční mocí jsi tím, kdo odívá lesy listím, pole obilím a louky květy. Plodnost stromů, ba ani samotný život by bez tebe vzniknout nemohl, kolem tebe se točí nebeští poutníci naší soustavy. V pohádkách přijíždíš na bílém koni, paprsky ozáříš meč, který ihned dostane moc odeslat divé běsy zpět do jiných světů, kam patří. Boj a plodnost, neustálé srážky těch nejmenších částeček vytváří teplo, které živí zemi.

Čekanka obecná

Kolem slunovratových ohňů tančí lidé, zpívají milostné písně a volají tvou ženu, dívku květin se zářivými vlasy. Volají tvé bratry, pány měsíce a větru, sbírají byliny, koupou se, čistí se, skáčou přes ohně, hledají bájné květy, poklady, těší se na svítání, déšť a barvy duhy, barvy světla slunce. Jsi řemeslníkem, zemědělcem i vládcem, stejně jako tví synové a dcery. Znaky tvé moci jsou vepsány ve všem živém, stromy rostou do výše vstříc paprskům, aby z tvé síly vytvořily sladkou šťávu, sladkou jak med, který rozvazuje jazyk. Není divu, že tě lidé nazývají švarným Mocným pánem.

Kvetoucí třezalka tečkovaná během letního slunovratu