Složení – Chuť – Příprava nálevu – Příprava lektvaru – Příprava koupele – Recept: Dýňová polévka s naklíčeným hrachem a žitnými plackami

Jestřáb neboli Dravcův jasný zrak

heřmánek květ

chrpa (neboli modrák) květ

lnice nať

plody rakytníku

Lnici lze nahradit světlíkem.

Chuť

Heřmánková, vůně připomíná sušené seno.

Příprava nálevu

Pro přípravu nálevu zalijte byliny a bobule/ovoce horkou vodou a nechte louhovat podle chuti, obvykle stačí 5-15 minut.

Příprava lektvaru – studená cesta

Byliny a ovoce zalijte chutným jablečným kvasem tak, aby všechny části bylin byly plně ponořeny. Poté směs nechte alespoň dva týdny vylouhovat. Nakonec přeceďte, tekutinu naplňte do lahviček a skladujte v chladu. Pokud použijete čerstvé byliny a ovoce, kvašení se může znovu rozběhnout, což není na škodu. V den použití můžete lektvar nebo jeho část naředit čistou vodou podle chuti.

Příprava lektvaru – teplá cesta

Z bylin a ovoce/bobulí připravte nálev, který nechte i s bylinami stát přes noc. Druhý den směs přeceďte a vzniklou tekutinu začněte vařit. Přidejte stejné množství sirupu, například pampeliškového, jitrocelového, bezového apod. Během občasného míchání zkontrolujte, jestli je už tekutina dostatečně táhlá a má téměř medovou podobu. Pokud ano, odstavte hrnec, ještě teplou nalijte do lahviček a nechte vychladnout. Skladujte na chladném místě. V den použití lektvar nebo jeho část nařeďte čistou vodou podle chuti.

Příprava koupele

Přibližně 50 g směsi zalijte 1 litrem téměř vroucí vody a nechte 5-15 minut louhovat. Poté sceďte, výluh nalijte do vany naplněné horkou vodou a pořádně promíchejte. Měli byste cítit příjemnou kořeněnou vůni. Koupel ukončete nejpozději po 20 minutách.

Recept: Dýňová polévka s mrkví, kedlubnou, naklíčeným hrachem a žitnými plackami

Dvě najemno nakrájené cibule vložte do hrnce spolu s trochou vody. Cibuli vařte do změknutí, poté přidejte vydlabanou a nakrájenou dýni, alespoň dvě nakrájené mrkve a nastrouhanou kedlubnu. Volitelně můžete přidat nakrájený batát nebo bramboru. Chvíli zahřívejte a po několika minutách přilejte alespoň litr a půl zeleninového vývaru, případně horké vody smíchané s natí petržele, celeru a listy libečku. K dochucení přidejte pepř, kurkumu, zázvor, mateřídoušku nebo tymián. Vařte do změknutí. Poté polévku odstavte a důkladně rozmixujte. Přidejte čerstvý libeček, petrželku a naklíčený hrách, který klíčil ve vlhku alespoň dva dny. Promíchejte a polévku podávejte s žitnými plackami. Polévku můžete ozdobit květy světlíku nebo modré chrpy.

Placky připravte z celozrnné žitné mouky smíchané s vodou tak, aby vzniklo těsto. Do těsta přidejte nadrcené lněné semínko a kmín. Nechte chvíli odležet. Poté z těsta vytvořte placky, vložte je do trouby a pečte, dokud nebudou dostatečně křupavé.

Příběh

Vidím špičaté hory, temné lesy, hluboké srázy a nekonečné řeky. V mlhavém oparu vysoko nad zemí jsem pánem. Už od dávných věků pozoruji lidské hemžení, kdy si lidé začali budovat první vesnice. Byly to temné časy plné snění a všudypřítomné smrti, která se procházela krajinou ve stopách temného lovce. Viděl jsem, jak lidé chovali zvířata a získali tak od nich mnohé nemoci, od koní rýmu, od krav spalničky. Mysleli si, že je to trest za neúctu a že jedině novou úctou je možné dosáhnout smíru a uzdravení. Ach, bláhoví tvorové, hledali pomoc u zvířecích spojenců a léčivých rostlin, které tehdy měly skutečně snad jako jediné moc uzdravovat.


Lnice květel

Je to příklad toho, že mnohé věci tušili a jiné je dovedly na scestí. Znovu, každým dnem. Daleké ledy, deštné lesy, pustiny a světlé háje plné bylin. Svět se mění a tvorové se mu přizpůsobují. Nikdo nezapře svůj původ, že byl na počátku jen sluneční paprsek, voda, vzduch a kámen. Nikdo nemůže popřít, že obýval rozlehlá moře, pouště, tropické lesy, stepi, ledové kraje. Natolik je to vypsáno v jeho těle, mysli a podobě. Stačí se jen dívat a neutopit se v domněnkách. Příběhy nám napoví, bystrá mysl navede. Vidím vše ostře a jasně zrakem dravce, kterým jsem.

Vzrostlý rakytník na naší zahradě