Složení – Chuť – Příprava nálevu – Příprava lektvaru – Příprava oleje a masti – Recept: Květáková kaše se zelím a pečenou červenou řepou

Vydra neboli Hlava bez bolesti

měsíček květ

řebříček květ

bukvice* nať

meduňka list

řepík nať

kousky jablek

*Místo bukvice můžete přidat mladé listy břízy.

Chuť

Jemně medová s kořeněným nádechem.

Příprava nálevu

Pro přípravu nálevu zalijte byliny a bobule/ovoce horkou vodou a nechte louhovat podle chuti, obvykle stačí 5-15 minut.

Příprava lektvaru – studená cesta

Byliny a ovoce zalijte chutným jablečným kvasem tak, aby všechny části bylin byly plně ponořeny. Poté směs nechte alespoň dva týdny vylouhovat. Nakonec přeceďte, tekutinu naplňte do lahviček a skladujte v chladu. Pokud použijete čerstvé byliny a ovoce, kvašení se může znovu rozběhnout, což není na škodu. V den použití můžete lektvar nebo jeho část naředit čistou vodou podle chuti.

Příprava lektvaru – teplá cesta

Z bylin a ovoce/bobulí připravte nálev, který nechte i s bylinami stát přes noc. Druhý den směs přeceďte a vzniklou tekutinu začněte vařit. Přidejte stejné množství sirupu, například pampeliškového, jitrocelového, bezového apod. Během občasného míchání zkontrolujte, jestli je už tekutina dostatečně táhlá a má téměř medovou podobu. Pokud ano, odstavte hrnec, ještě teplou nalijte do lahviček a nechte vychladnout. Skladujte na chladném místě. V den použití lektvar nebo jeho část nařeďte čistou vodou podle chuti.

Příprava oleje a masti – teplá cesta

Ve vodní lázni pomalu zahřívejte sklenici s rostlinným olejem, můžete použít lněný, řepkový, konopný apod. Až bude olej vlažný a rozehřátý, přidejte sušené či čerstvé byliny tak, aby byly v oleji plně ponořeny. Zahřejte olej nejvíce na 65 °C a vypněte. Nechte půl dne vychladnout. Nakonec olej sceďte přes plátno do tmavé uzavíratelné sklenice a byliny ještě pořádně vymačkejte. Tím je olej hotový. Uchovávejte v temnu, chladu a suchu.

Chcete-li místo oleje použít mast, hotový olej znovu zahřejte a nechte v něm rozpustit včelí či podobný vosk: Na pět dílů oleje použijte jeden díl vosku. Poté směs přelijte do nádoby, nechte vychladnout a ztuhnout.

Příprava oleje – studená cesta

Sušené byliny ponořte do sklenice s rostlinným olejem tak, aby byly celé ponořené, ani kousek nesmí koukat nad hladinu. Sklenici položte za okno a nechte dva týdny louhovat. Nakonec olej sceďte přes plátno do tmavé uzavíratelné sklenice a byliny ještě pořádně vymačkejte. Uchovávejte v temnu, chladu a suchu. Skutečně je lepší kvůli předcházení plísním používat sušené rostliny.

Recept: Květáková kaše s vařenými listy, zelím a pečenou červenou řepou

Tři červené řepy pořádně očistěte a neoloupané nakrájejte na půlky. Pak je vložte na pekáč, přidejte nakrájenou cibuli, posypte dobromyslí a zakryté pečte zhruba půl hodiny v troubě předehřáté na 200 °C. Poté pekáč odkryjte, zeleninu promíchejte a už bez přikrytí pečte do změknutí.

Mezitím najemno nakrájejte listy řepy a listy kapusty, které chvíli povařte s trochou vody. Uvařené listy můžete dochutit středověkou zálivkou (viz recept výše u směsi červenka). Nakonec je ozdobte květy měsíčku.

Zvlášť uvařte květák, který poté rozmačkejte nebo rozmixujte na kaši. Do kaše vmíchejte lžíci lněného semínka, dvě lžíce lahůdkového droždí, lžičku sušené nati svízele, bukvice lékařské a popence.

Dále nakrouhejte zelí, které uvařte v zeleninovém vývaru z kořenové zeleniny doměkka. Dochuťte mateřídouškou.

Upečenou řepu nakrájejte na klínky a odstraňte slupky. Okořeňte dle chuti. Podávejte s uvařenými listy, květákovou kaší, vařeným zelím, nakrájenými hruškami, brusinkami, libovolnou naklíčenou luštěninou a obilnými plackami.

Příběh

Na ostrově uprostřed rozlehlého jezera stála dřevěná vesnice obehnaná špičatými palisádami. Hladina jezera kolem ní vypadala klidně, jen v dáli, kde jezero přecházelo v mokřad a mokřad v les, se ozýval křik vodních ptáků, zvěstující blížící se nebezpečí. Obyvatelé vesnice to moc dobře věděli. Už od rána se připravovali na střetnutí s nepřítelem, který se šířil krajinou jako lavina. Kam vkročil, tam zabíjel, zotročoval a vydíral, takže mnohé oběti chtě nechtě musely narukovat do jeho řad. Nepřátelé vypalovali lesy a nutili růst jen rychle rostoucí stromy a plodiny, aby měli co největší krátkodobý zisk, zásoby, na další výpravy. Větve zapraskaly. Na břehu jezera se začaly vynořovat postavy nasoukané do rybího brnění. Nadávaly, střílely zapálené šípy a prosekávaly si cestu klestím. Mnozí z nepřátel se ve velkém nahrnuli na dřevěnou cestu, která vedla po vodní hladině a mířila ke vchodu do hradiště.


Bříza bělokorá

I když většinou padli za oběť šípům a oštěpům obránců, přece jen se jim podařilo dostat až k bráně. Málem by se dostali dovnitř a započali by tak krvavá jatka, avšak na poslední chvíli se z vody vynořila skupina bojovníků, která popadla nepřátele za krk, provedla dobře mířený řez bronzovými zbraněmi a zmizela zase pod hladinou. Vojáci na břehu stáli jako zaražení. Slunce jim zasvitlo do obličeje a úplné je oslnilo. Nedaleko od nich se v bystrém potůčku proháněla vydra, která se po chvilce vynořila nad šumící průzračnou hladinu s rybí kořistí v tlamě. Vypadala ladně a sebevědomě. „To jsou kouzla!“ vykřikli vojáci na břehu jezera, „rychle pryč!“ Jakákoli jejich soustředěnost se rozplynula. Byli drceni šípy, oštěpy a tajemnými bojovníky rychle se vynořujícími z vod. Přeživší nepřátelé se rozutekli na všechny strany. Obyvatelé vesnice si oddechli. Získali čas na další válečné přípravy.