Složení – Chuť – Příprava nálevu – Příprava lektvaru – Recept: Oves s růžičkovou kapustou, čočkou a pečenou zeleninou

Vlaštovka neboli Rychlé zotavení

kokoška nať

měsíček květ

jitrocel (neboli hojílek) list

chrpa (neboli modrák) květ

sedmikráska květ

ostružiny nebo maliny

Chuť

Bylinná a díky ostružinám sladce ovocná. Chrpa a měsíček společně vytvářejí jedinečnou chuť, která se plně projeví například při použití jako koření.

Příprava nálevu

Pro přípravu nálevu zalijte byliny a bobule/ovoce horkou vodou a nechte louhovat podle chuti, obvykle stačí 5-15 minut.

Příprava lektvaru – studená cesta

Byliny a ovoce zalijte chutným jablečným kvasem tak, aby všechny části bylin byly plně ponořeny. Poté směs nechte alespoň dva týdny vylouhovat. Nakonec přeceďte, tekutinu naplňte do lahviček a skladujte v chladu. Pokud použijete čerstvé byliny a ovoce, kvašení se může znovu rozběhnout, což není na škodu. V den použití můžete lektvar nebo jeho část naředit čistou vodou podle chuti.

Příprava lektvaru – teplá cesta

Z bylin a ovoce/bobulí připravte nálev, který nechte i s bylinami stát přes noc. Druhý den směs přeceďte a vzniklou tekutinu začněte vařit. Přidejte stejné množství sirupu, například pampeliškového, jitrocelového, bezového apod. Během občasného míchání zkontrolujte, jestli je už tekutina dostatečně táhlá a má téměř medovou podobu. Pokud ano, odstavte hrnec, ještě teplou nalijte do lahviček a nechte vychladnout. Skladujte na chladném místě. V den použití lektvar nebo jeho část nařeďte čistou vodou podle chuti.

Recept: Oves s růžičkovou kapustou, čočkou a pečenou zeleninou

Den před vařením namočte zrníčka ovsa, aby dostatečně změkla. Druhý den pak vodu slijte, přidejte propláchnutou čočku a společně vařte doměkka.

Mezitím na kostičky nakrájejte celer, cibuli, batáty a česnek, které vyskládejte na plech. Posypejte dobromyslí, mateřídouškou, kurkumou a sušenou paprikou. Pečte doměkka. Nakonec zeleninu posypejte čerstvou natí petrželky, pažitky, případně jarní cibulkou a rukolou.

Růžičky kapusty rozkrojte na poloviny, vložte je do hrnce s trochou vody (k dochucení můžete přidat kousky provazovky) a duste pod pokličkou zhruba 10 minut. Poté přidejte scezený oves a čočku a vařte doměkka. Nakonec přidejte upečenou zeleninu a libovolná semínka, promíchejte a teplé podávejte s měsíčkovým nálevem k zapití. Jako zákusek se hodí kousky libovolného ovoce.

Příběh

Nastal podzim. Stromy zbarvily své listí do žluta a červena, aby se mohly připravit na zimní spánek. Nebe bylo jasně modré. Malá dívenka vyběhla z vesnice směrem k louce, kde se pásl dobytek. Přímo nad její hlavou proletěla vlaštovka, která se chystala opustit tento svět, aby se na jaře mohla opět vrátit. „Ty jsi hezká“, zašeptala dívenka, „mám tě ráda.“ Usmála se. Změna. Svítání. To samé místo, jen je dívka o půl roku starší. V čerstvě vypraných bílých šatičkách sedí na louce, poslouchá zpěv ptáků smíchaný se šuměním prvního listí a průzračných vod nedalekého potoka. Trhá stvoly kvetoucích pampelišek, aby upletla věnec pro svého nemocného bratříčka a alespoň trochu ho rozveselila. „Vlaštovička lítá,“ zpívá smutně, „povídá, že svítá.“ Svítá! Dívka se zarazila. Zamrkala. Svítá! Slyší snad jen hlasy ve své hlavě? Nebo tu skutečně někdo mluví? Svítá! Zvuk se blížil, hlasy sílily.


Jitrocel kopinatý

Dívka vstala. Obrátila zrak na jasné nebe a v tu chvíli, nečekaně, se přímo nad ní prohnalo celé hejno štěbetajících vlaštovek. Dívce to připadalo zvláštní. Chvilku jen beze slova pozorovala, co se děje. Otočila se. Viděla, jak vlaštovky dosedají na střechy domů, jak si lebedí v koruně statné lípy, rostoucí na návsi. Běžela zpět do vesnice. Když se dostala k domu svých rodičů, ze dveří rychlostí blesku vyběhl její bratříček. Smál se a ukazoval kolem sebe. „To je nádhera!“ vykřikl a upřel zrak na lípu plnou vlaštovek. Vypadal už docela zdravě. Svítá! Svítá! Svítá! Dívka ho se slzami v očích objala. Teď se smáli oba. Vesničané jen nechápavě kroutili hlavami, tolik vlaštovek ve svém životě snad ještě nikdy neviděli. Na malovaném domě kováře, který předchozí den odjel do města, se usadila jedna obzvláště hezká vlaštovička. Spokojeně se na oba sourozence podívala. „Mám tě ráda,“ zašeptala. Světlo ranního slunce ozářilo vesnici.

Chrpa a měsíček