Složení – Použití – Chuť – Příprava nálevu – Příprava lektvaru – Příprava koupele – Recept: Slunovratový koláč

Slunovrat neboli Pro celý rok

třezalka (neboli milovníček/krevníček) květ

pelyněk (neboli černobýl) květ

řepík květ

mateřídouška květ

řebříček květ

lípa květ

bez květ

dobromysl květ

máta (neboli metlička) květ

Možné změnit složení květů podle bylin, které ve vaší oblasti nebo na vaší zahradě v daný rok v době letního slunovratu kvetou.

Použití v minulosti

Podobné směsi se v minulosti vytvářely v době letního slunovratu z právě kvetoucích místních rostlin. Většinou se jednalo o takzvané devatero kvítí. Pro posilnění se pak během roku používaly jen některé z těchto bylin podle toho, co zrovna člověka trápilo.

Chuť

Bylinná, příjemně prohřívá.

Příprava nálevu

Pro přípravu nálevu zalijte byliny a bobule/ovoce horkou vodou a nechte louhovat podle chuti, obvykle stačí 5-15 minut.

Příprava lektvaru – studená cesta

Byliny zalijte chutným jablečným kvasem tak, aby všechny části bylin byly plně ponořeny. Poté směs nechte alespoň dva týdny vylouhovat. Nakonec přeceďte, tekutinu naplňte do lahviček a skladujte v chladu. V den použití můžete lektvar nebo jeho část naředit čistou vodou podle chuti.

Příprava lektvaru – teplá cesta

Z bylin připravte nálev, který nechte i s bylinami stát přes noc. Druhý den směs přeceďte a vzniklou tekutinu začněte vařit. Přidejte stejné množství sirupu, například pampeliškového, jitrocelového, bezového apod. Během občasného míchání zkontrolujte, jestli je už tekutina dostatečně táhlá a má téměř medovou podobu. Pokud ano, odstavte hrnec, ještě teplou nalijte do lahviček a nechte vychladnout. Skladujte na chladném místě. V den použití lektvar nebo jeho část nařeďte čistou vodou podle chuti.

Příprava koupele

Přibližně 50 g směsi zalijte 1 litrem téměř vroucí vody a nechte 5-15 minut louhovat. Poté sceďte, výluh nalijte do vany naplněné horkou vodou a pořádně promíchejte. Měli byste cítit příjemnou kořeněnou vůni. Koupel ukončete nejpozději po 20 minutách.

Recept: Slunovratový koláč s čerstvým ovocem, jahodovou polevou a květy bylin

Smíchejte šálek najemno drcených vlašských ořechů s šálkem drcených lískových oříšků. Přidejte lžíci drceného lněného semínka, trochu vody a celou směs ručně stlačte na těsto. Z těsta vytvořte koláč, který nechte ve sklepě či ledničce vychladnout.

Mezitím si připravte ovoce, které budete chtít vložit na koláč: čerstvé jahody, maliny, ostružiny, borůvky, brusinky, najemno nakrájená jablka, hrušky, švestky, broskve, meruňky a mnohé další ovoce, které zrovna máte k dispozici. Po vychladnutí těsta vložte veškeré ovoce na koláč. Nebojte se z barevného ovoce vytvořit různé slunovratové obrazce, inspirované například lidovými vzory. Nakonec rozmixujte několik čerstvých jahod, přidejte k nim libovolnou ovocnou šťávu a vzniklou polevu nalijte na koláč. Navrch nasypte květy bezu, třezalky, dobromysli, máty a mateřídoušky. Můžete přidat konopné semínko a naklíčenou pšenici.

Příběh

Ohně hoří až do nebes, ozařují okolní krajinu, lesy, louky, políčka. Jejich plameny pronikají do tmy a spolu se stříbrným světlem Měsíce vytvářejí tajemnou hru barev. Dřevo praská, lidé skáčou přes ohně, hodují, pijí bylinná a ovocná piva, jedí kaše, sladké, slané, maštěné. Všichni se smějí a radují, mladí, staří, i ti nejmenší. Babičky vyprávějí příběhy o zlatém květu kapradí, mladé dívky sbírají byliny, které mají mít v tento čas kouzelnou moc. Žehnají jim slovem, ohněm a vodou ze studánky. Volají postavy ze starých příběhů, duchy rostlin a zvířat, víly, lesní bytosti a samotné bohy. Pocity tancují spolu s lidmi, přeskakují z mysli jednoho do mysli druhého.


Heřmánek pravý

Přijď k nám! Červenko, žluno, brhlíku, jestřábe, vydro, ťuhýku, vlaštovko, medvěde, drozde, přijďte k nám i ostatní, liško, vlku, pojď též třezalko, mateřídouško, řebříčku, metličko, sedmikrásko, rozrazile, řepíčku, přijďte rostliny, houby, zvířata! Písně znějí, píšťaly vydávají pronikavé zvuky. Nastává čas, kdy se hranice mezi světy stírají, kdy se minulost míchá s přítomností a přítomnost s budoucností. Zdravé tělo, zdravá mysl. Zdravá mysl, zdravé tělo. Rozum a pocity. Kruh se uzavírá. Slunce je na vrcholu své síly, která rostla a slábne. Lidé tančí, zpívají a smějí se. Už od dávných věků jsme s nimi spojeni v jednom zdánlivě nekonečném přírodním pochodu. Jsme stvořeni z našich předků, neseme v sobě stopy jejich životů, které nám pomohou pochopit dnešní dobu a rozhodovat se podle nejlepšího uvážení. K tomuto poznání není lepší doby, než jakou je tajemný slunovrat.


Oslavy letního slunovratu se často konaly u řeky.
V té době se sbíraly byliny jako třezalka nebo pelyněk, které měly mít ochrannou moc.