Složení – Chuť – Příprava nálevu – Příprava lektvaru – Příprava koupele – Recept: Zapečená houbová směs s ovesnými vločkami a zeleninovou omáčkou

Žluna neboli Čistý oběh

zlatobýl květ

svízel nať

řepík nať

máta (neboli metlička) list

meduňka list

bezinky

Možné doplnit květem hluchavky bílé nebo natí čekanky.

Chuť

Kořeněná, mírně hořká.

Příprava nálevu

Pro přípravu nálevu zalijte byliny a bobule/ovoce horkou vodou a nechte louhovat podle chuti, obvykle stačí 5-15 minut.

Příprava lektvaru – studená cesta

Byliny a ovoce zalijte chutným jablečným kvasem tak, aby všechny části bylin byly plně ponořeny. Poté směs nechte alespoň dva týdny vylouhovat. Nakonec přeceďte, tekutinu naplňte do lahviček a skladujte v chladu. Pokud použijete čerstvé byliny a ovoce, kvašení se může znovu rozběhnout, což není na škodu. V den použití můžete lektvar nebo jeho část naředit čistou vodou podle chuti.

Příprava lektvaru – teplá cesta

Z bylin a ovoce/bobulí připravte nálev, který nechte i s bylinami stát přes noc. Druhý den směs přeceďte a vzniklou tekutinu začněte vařit. Přidejte stejné množství sirupu, například pampeliškového, jitrocelového, bezového apod. Během občasného míchání zkontrolujte, jestli je už tekutina dostatečně táhlá a má téměř medovou podobu. Pokud ano, odstavte hrnec, ještě teplou nalijte do lahviček a nechte vychladnout. Skladujte na chladném místě. V den použití lektvar nebo jeho část nařeďte čistou vodou podle chuti.

Příprava koupele

Přibližně 50 g směsi zalijte 1 litrem téměř vroucí vody a nechte 5-15 minut louhovat. Poté sceďte, výluh nalijte do vany naplněné horkou vodou a pořádně promíchejte. Měli byste cítit příjemnou kořeněnou vůni. Koupel ukončete nejpozději po 20 minutách.

Recept: Zapečená houbová směs s ovesnými vločkami a zeleninovou omáčkou na způsob svíčkové

Jednu červenou cibuli, stroužek česneku a půl šálku vlašských ořechů rozmixujte najemno. Přidejte šálek žampiónů, šálek hlívy a šálek uvařené červené čočky nebo ledvinovitých fazolí, šálek vařených semen merlíku nebo quinoy a šálek ovesných vloček. Znovu rozmixujte. Je-li směs tuhá, přidejte trochu vody. Nakonec do směsi přidejte alespoň dvě lžíce lahůdkového droždí, mletých lněných semínek, petrželky a jednu lžičku sušeného zlatobýlu, svízele a mateřídoušky. Můžete dochutit pepřem, sušenou paprikou nebo bazalkou. Máte-li hotovo, dejte připravenou směs do pekáče a pečte zhruba tři čtvrtě hodiny, dokud směs neztuhne.

Mezitím si připravte zeleninový vývar s kořenovou zeleninou a uvařenou luštěninu dle chuti a rozmixujte je spolu s česnekem, kurkumou, mateřídouškou, trochou popence a listy pampelišky na omáčku.

Upečenou směs nakrájejte na kousky, zalijte omáčkou a podávejte spolu s brusinkami nebo borůvkami. Talíř ozdobte čerstvými bylinkami. Jako přílohu můžete použít uvařené batáty a topinambury s kedlubnou. K zapití se hodí teplý mátový nálev.

Příběh

Na kraji lesa se ozývalo pravidelné klepání. Vyčerpaný otec nesl svou čtyřletou dceru přes zalesněné kopce a hluboká údolí, kam dosud jen málokdo vkročil. „Hlavně vydrž!“ řekl si pro sebe. Suťové lesy se střídaly s bukovými a dubovými pralesy. Slunce zapadalo a on stále šel, propocený, zadýchaný. Byla už noc, když dorazil k dřevěnému domku bylin znalé stařenky. Dveře se se skřípotem otevřely a jemné měsíční světlo ozářilo vrásčitou tvář. Stařena pokynula otci, a ten vešel dovnitř. Položil svou dceru na připravené lůžko a samým vyčerpáním padl na hliněnou zem. Hlasitě dýchal. Klidná stařenka si zatím prohlédla tělo mladé dívky. Bylo celé nažloutlé, na zádech měla škrábance a na noze zmijí uštknutí, zakryté léčivými listy jitrocele. Stařenka na nic nečekala. Rozpálila hliněnou pec a začala na ní v hrnci vařit silný vývar. Do vedlejšího kotlíku nasypala různé léčivé byliny, které visely po celé místnosti.


Řepík lékařský

Když se hnědovlasý, statný otec vzpamatoval, začal vysvětlovat: „Byla na ni uvalena kletba, protože se stala svědkem znesvěcení chrámu vládce podzemní říše.“ Tak si ty nešťastné události otec vysvětloval. Stařena na ránu po hadím uštknutí nalila obsah koženého měchu. Ozvalo se šumění, dívka ze spánku vykřikla. Když se trochu probrala, stařena jí dala napít bylinného nálevu z kotlíku. „Zůstaňte oba zde,“ řekla stařena způsobem, který nedovoloval sebemenší odpor, „během dalších dní bude jíst jen vývary a pít bylinné nálevy spolu se silným odvarem z kořene čekanky.“ V tu chvíli se ze střechy ozvalo praskání. Stařena zavřela oči. Její mysl hýřila představivostí. Pronikavě zaskřehotala. Otec i dívka se vyděsili, praskání zmizelo a do nastalého ticha se ozvalo šumění křídel. Na kraji lesa se odloupla borka, lepkavý jazyk vnikl do podkoří stromu a vysál larvy hmyzu. Dívka se usmála, poprvé za poslední dny. V jejích očích se objevil zlatý plamen. „Tvá dcera se brzy uzdraví,“ pravila stařena nezvykle vlídně, „ještě toho hodně v životě dokáže. Na tuto příhodu si už ani nevzpomene.“

Svízel vonný