Složení – Chuť – Příprava nálevu – Příprava lektvaru – Příprava koupele – Recept: Mrkvové noky s ovocnou omáčkou, mákem a květy brutnáku

Ťuhýk neboli Silné srdce

rozrazil* (neboli světahoj) nať

meduňka list

chrpa (neboli modrák) květ

hložinky

černý rybíz

*Podle chuti je možné kromě rozrazilu použít bukvici, tužebník nebo prvosenku.

Chuť

Záleží na hlavní bylině, pokud její chuť převáží nad meduňkou a rybízem. Směs s rozrazilem je zemitá, mírně hořká a vzhledově tmavá. S tužebníkem nebo prvosenkou je chuť naopak lehce medová a díky rybízu ovocná.

Příprava nálevu

Pro přípravu nálevu zalijte byliny a bobule/ovoce horkou vodou a nechte louhovat podle chuti, obvykle stačí 5-15 minut.

Příprava lektvaru – studená cesta

Byliny a ovoce zalijte chutným jablečným kvasem tak, aby všechny části bylin byly plně ponořeny. Poté směs nechte alespoň dva týdny vylouhovat. Nakonec přeceďte, tekutinu naplňte do lahviček a skladujte v chladu. Pokud použijete čerstvé byliny a ovoce, kvašení se může znovu rozběhnout, což není na škodu. V den použití můžete lektvar nebo jeho část naředit čistou vodou podle chuti.

Příprava lektvaru – teplá cesta

Z bylin a ovoce/bobulí připravte nálev, který nechte i s bylinami stát přes noc. Druhý den směs přeceďte a vzniklou tekutinu začněte vařit. Přidejte stejné množství sirupu, například pampeliškového, jitrocelového, bezového apod. Během občasného míchání zkontrolujte, jestli je už tekutina dostatečně táhlá a má téměř medovou podobu. Pokud ano, odstavte hrnec, ještě teplou nalijte do lahviček a nechte vychladnout. Skladujte na chladném místě. V den použití lektvar nebo jeho část nařeďte čistou vodou podle chuti.

Příprava koupele

Přibližně 50 g směsi zalijte 1 litrem téměř vroucí vody a nechte 5-15 minut louhovat. Poté sceďte, výluh nalijte do vany naplněné horkou vodou a pořádně promíchejte. Měli byste cítit příjemnou kořeněnou vůni. Koupel ukončete nejpozději po 20 minutách.

Recept: Mrkvové/dýňové noky s ovocnou omáčkou, mákem a květy brutnáku

Několik mrkví nebo jednu dýni omyjte, rozkrojte (v případě dýně i vydlabejte) a nakrájejte na malé kousky. Ty nasypte do hrnce, zalijte vodou a vařte doměkka. Poté slijte a nechte vychladnout, abyste mohli kousky pohodlně rozmačkat na kaši. Až budete mít hotovo, přidejte celozrnnou žitnou nebo špaldovou mouku, případně namleté zrno, dále pak naklíčenou pšenici a lžičku rozdrcených lněných semínek. Můžete přidat i předem uvařené, opláchnuté a rozmixované fazole. Množství surovin odhadněte tak, aby vzniklo těsto, které nebude příliš lepkavé ani tuhé. Lžící vytvarujte noky, které vkládejte do vroucí vody. Vařte zhruba 10 minut, dokud nebudou noky hotové.

Mezitím si připravte nakrájená jablka, nakrájené vypeckované švestky (můžete použít meruňky, broskve, hrušky nebo sladké jeřabiny) a maliny, které vložte do hrnce se lžičkou kurkumy a lžičkou zázvoru. Zalijte vodou a vařte zhruba 10 minut.

Uvařené noky zalijte připravenou omáčkou, posypte mákem, konopným semínkem, květy brutnáku a listy polníčku. K zapití se hodí ibiškový čaj.

Příběh

Z okolních lesů se ozval strašlivý křik. Vojáci stáli uprostřed palouku a nevěděli, co se to k nim z té zalesněné, skalnaté krajiny přibližuje. Šípkové, trnkové a hlohové keře na okraji drobného políčka nic neprozrazovaly. Stály nehybně, jako bych se jich lidský křik vůbec netýkal. Vojáci se sešikovali. Snažili se dodat si odvahy, musí přece splnit princovo přání a to zpropadené hradiště dobýt. Už otrávili prameny, potůčky, tepny krajiny. Popravili zajatce, zbýval jen poslední krok. „Přece se nenecháme rozhodit nějakým řevem!“ pravil rázně jejich velitel, i když v jeho hlase byly znát špatně skrývané obavy. Vojáci to vycítili a dostali strach. Řev se přibližoval. Srdce světa bylo blízko. Velitel chtěl jít dál, přál si být vyznamenán. Než však stačil vydat pokyn k pochodu, jeho pobočník se s děsivým zaduněním svalil na zem. V obličeji měl zařazený dlouhý oštěp.


Rozrazil lékařský a rozrazil rezekvítek

Vojáci se nestačili vzpamatovat. Zničehonic se na ně vyvalila horda místních obyvatel. Velitel stál jako zaražený, zdálo se mu, že se trnité keře rozestupují, aby uvolnily cestu bojovníkům, oděným v bílých plátěných tunikách. Ve vzduchu byl cítit pach železa, pach krve. Jeden z bílošedě oděných bojovníků měl kolem očí černé pruhy, namalované dřevěným uhlím. Byl rychlý. Hodil oštěpem, který se zabodl přímo do velitelova břicha. Ten vykřikl a už by se svalil k zemi, kdyby ho pomalovaný muž nezachytil a jako svou kořist nedopravil k trnitým keřům. Tam, mezi hlohovými ostny, seděl malý ptáček, který celé to lidské hemžení se zájmem sledoval. Schován mezi zeleným listím a červenými plody počkal, až bitevní vřava utichne. Pak ulovil drobnou myš, kterou napíchl na trn vedle již delší dobu nabodnutých brouků. Roztomile zatřepetal křidélky. Černé pruhy kolem očí se mu zaleskly. Po trnech i po celém palouku tekla krev poražených nepřátel.


Hložinky