Moc vám všem děkuji, že jste přispěli svými objevy hub. 🍄🤗 Za tento rok se nám až do poloviny listopadu podařilo společnými silami najít celkem 85 objevů hub! Letos bylo po zářijových deštích, především během října, hub vskutku hodně prakticky po celém Křivoklátsku. Týkalo se to všech typů lesů, zahrad a luk. Co se týče našich objevů, nejvíce byla zastoupena holubinka bez přesnějšího určení druhu, což je v terénu mnohdy obtížné.
Nejčastější objevené druhy hub ukazuje následující graf. Zobrazuje 10 nejvíce zadávaných druhů hub rozdělených podle prostředí, kde byly nalezeny. Není divu, že nejčasnějším typem prostředí jsou právě jednotlivé druhy lesa. 🌳 Mezi nalezenými plodnicemi hub jsou oblíbené hřib žlutomasý a bedla vysoká, které se objevily velice brzy po deštích ve velmi hojném počtu.
V rámci Křivobjevů rozlišujeme houby rostoucí na zemi a houby rostoucí na stromě. Jedná se o zjednodušení a alespoň částečné oddělení mykorhizních druhů (ovšem samozřejmě i dřevokazných), které rostou na zemi.
Přehled nalezených hub rostoucích na zemi za tento rok ukazuje následující mapa:
Všechna prostředí, ve kterých byly houby za sledované období od srpna do listopadu nejčastěji nacházeny, zobrazuje následující graf. Prostředí s nejvyšším výskytem objevů hub jsou bukový les, dubový les a lužní les. Naopak do smrčin a borů zavítalo málo lidí, což je na jednu stranu překvapivé. Nicméně Křivoklátsko je bohaté právě na smíšené a listnaté lesy, takže je to možná spíš dané oblastí než tím, že by lidé na tradičně vyhledávané smrčiny zanevřeli.
Teď se podívejme na počty objevů v jednotlivých dnech a teplotu, která v době zadání objevu panovala. Nejvíce objevů bylo zadáváno v průběhu října (modrá čára), což odpovídá očekávanému výskytu plodnic hub po podzimních deštích a jejich postupnému zrání a rozkladu. Na první pohled neměla teplota vliv na počet objevů, tedy na výskyt hub ani na ochotu lidí je zadávat (oranžové puntíky).
Díky objevům se stále zlepšují předpovědi na následující roky. Doufejme, že modrá křivka na následujícím grafu bude mít v následujících letech výrazně vzrůstající tendenci.
Ještě znovu připomenu, že každý z nás může přispět k poznání a ochraně přírody tím, že se bude podílet na monitoringu a záznamu výskytu různých druhů rostlin, hub a živočichů. Proto vás i nadále vybízím k tomu, abyste pokračovali ve svém úsilí a podíleli se na dalším společném hledání.
Děkuji vám za vaše objevy! ❤️
Přemysl Lúa Černý & Křivobjevy & Křivoklaij ☀️🌸
Najdete mě na Facebooku a Instagramu. Sdílet dojmy ze svých objevů můžete také ve facebookové skupině Křivobjevy.