Často se nejen nám začátkem podzimu stává, že se i na menších jabloních během pár týdnů urodí tolik jablek, že je nestačíme zpracovat. To je ovšem velká škoda. Naštěstí existuje velmi rychlý recept, jak jablka zpracovat s použitím odšťavňovače, který si můžete vzít ven na zahradu a nemusíte se tak ani obtěžovat s úklidem zbytků. Stačí vám ještě pořádný hrnec, nůž a prkénko a můžete začít.

Napřed jablka opláchněte a vykrojte z nich ohryzek, který spolu s případnými červivými částmi hoďte do kýble pro odnesení na kompost. Jablka i se slupkou odšťavněte do připraveného velkého hrnce. Můžete použít libovolné množství jablek. Pokud se vám urodily i bezinky, odšťavněte je rovněž do stejného velkého hrnce.

Až budete hotovi, hrnec zvenku očistěte a vezměte s sebou do kuchyně. Přidejte do něj na váhu zhruba stejné množství cukru, ale můžete i méně. Dochuťte trochou skořice. Potom připravenou sladkou šťávu zahřejte a několik minut míchejte těsně pod bodem varu. Poté odstavte, přidejte šťávu z citrónu a nalijte do zavařovacích sklenic.

Sklenice potom uzavřete a sterilizujte ve vodní lázni na desce/plotně nebo v troubě zhruba půl hodiny. Sklenice pak otočte víčkem vzhůru a nechte stát do druhého dne. Druhý den ráno zkontrolujte, že víčka u sklenic nelze snadno otevřít. Tyto můžete schovat na zimu. Pokud se zavaření u některých sklenic nepovedlo, dejte je do ledničky a spotřebujte během několika týdnů. Sklenice, které jsou správně sterilizované, pak skladujte na temném suchém místě a otevřete dle potřeby, třeba během velmi chladných zimních dní a nocí.

Vzniklý sirup můžete při pití ve skleničce naředit studenou vodou, ovšem lepší je vodu ohřát. Kdo by ostatně neměl rád teplé jablko se skořicí?