Les

Les není jen prostředím v pravém slova smyslu, které doslova pohltí naše smysly, ale zároveň je klíčem k naší budoucnosti.

O mnohých látkách, které dokážou trávit plasty nebo které nám mohou pomoci léčit obtížné nebo dosud neléčitelné nemoci, skoro nic nevíme, ale tušíme, že tam hluboko v lesích jsou. Vždyť život měl na jejich odhalení už bezmála čtyři miliardy let. Les je zdrojem inspirace.

Keltská strava

Ve svém díle Fasti Ovidius popisuje, jak lidé ve starém Římě používali špaldu a bob během náboženských obřadů, kdy se třeba během květnových Lemurií chránili proti údajným zlovolným duchům předků. Špalda a bob byly ve stejné době v oblibě také u Keltů sídlících u nás, jak o tom svědčí archeobotanické nálezy, bob má dokonce v některých zemích dodnes přívlastek “keltský”. Obě plodiny dnes získávají na popularitě, hlavně špalda je dle mého skromného názoru snad nejchutnější druh obilí s lehce oříškovým nádechem, která se hodí zvláště do koláčů, sušenek a jiných moučníků. Kdybyste hledali inspiraci pro letošní dušičkové či později slunovratové jídlo, které se historicky používalo během obřadů uctívání předků, můžete špaldu a bob zkusit.

Pověst o Haně

V knize „Velký průvodce tajemným Rakovníkem“ píše Roman Hartl o nejstarších třech dochovaných verzích pověsti o Haně následující:

„Postavíme-li všechny tři verze vedle sebe, zjistíme následující shodné motivy: Dvě verze se odehrávají v době braniborské okupace. Ve dvou je Hana dcerou hutníka. Ve dvou je původcem jejího neštěstí vládce hradu Hlavačova nebo jeho syn. Ve dvou se pomsty za své utrpení ujme Hana sama osobně. Ve dvou dožije v lesní poustevně. Ve všech třech se místu, kde později zemře, začne říkat na její památku Hana … Kromě místa, kde Hana zemřela, mají všechny tři verze pověsti ještě jeden společný moment. Bodem zlomu, okamžikem klíčového dramatického zvratu a začátkem konce, je pokaždé smrt Hanina milovaného otce.“ – Velký průvodce tajemným Rakovníkem Díl 1., Roman Hartl, vydáno v roce 2021

Příběh Křivoklátské směsi bude v podobě eknihy v české a anglické verzi a české audioknihy uveřejněn 21. 12. 2023.