Jaro se v křivoklátských lesích ohlašuje květem prvních bylin, které se snaží využít dostatek slunečního světla před tím, než se stromy zahalí do svěže zeleného listí. V místních dubohabřinách a bučinách se jedná především o jaterníky, plicníky, sasanky, dymnivky, křivatce a hrachory.

Jaterník podlíska má krásné fialové květy, které v záplavě spadaných listů z minulého roku vysloveně září. Jeho slabě jedovaté listy se kdysi používaly k zastavení krvácení, jako kloktadlo při dýchacích potížích, nebo se dokonce nechaly krátce zkvasit a pak použít jako čaj.

Jaterníkům se na Křivoklátsku říkalo podlísky, protože často kvetly právě pod lískami, které jsou ve zdejších údolích a loužcích velmi hojné a které svými zlatými jehnědami plnými pylu lákají první opylovače.

Nejběžnější ze sasanek jsou bíle kvetoucí sasanka hajní a žlutě kvetoucí sasanka pryskyřníkovitá. Jsou sice po požití středně jedovaté, nicméně vedle ptačího zpěvu představují koberce těchto květů opravdový příslib začínajícího jara.